Bezpieczeństwo serwera

Minęły już czasy, kiedy wiele firm korzystało z własnych serwerów umieszczonych w specjalnie wygospodarowanym do tego pomieszczeniu. Aktualnie bazy danych małych i dużych przedsiębiorstw mieszczą się najczęściej na wynajętych przestrzeniach serwerowych.

W kontekście bezpieczeństwa danych, takie rozwiązanie budzi czasem pewne obawy – zarówno klientów, jak i przedsiębiorców. W końcu bezpieczeństwo najbardziej poufnych danych jest w dużej mierze uzależnione od działań zewnętrznego usługodawcy.

Czy to faktycznie większe ryzyko? Na szczęście nie – o ile tylko wybierzemy rzetelną firmę. Nowoczesne serwerownie są zazwyczaj doskonale zabezpieczone na każdą ewentualność, a dostawcy przestrzeni serwerowej chętnie chwalą się stosowanymi środkami ostrożności.

Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, wybierając miejsce, w którym znajdzie się nasz system zarządzania bazą danych? Warto zacząć od kwestii bezpieczeństwa fizycznego. Nowe urządzenia umieszczone w dobrze chronionym miejscu to właściwy wybór.

Serwerownia powinna być monitorowana i ulokowana z dala od obszarów objętych ryzykiem pożarowym czy powodziowym. Do tego usługodawca powinien zadbać o bezpieczeństwo energetyczne serwerów.

W razie awarii prądu, urządzenia powinny działać bez zarzutów jest przez wiele godzin. Zazwyczaj stosuje się osobne szyby zasilania oraz prywatne agregaty prądotwórcze.

Ważne jest też zabezpieczenie przez zagrożeniami typowymi dla rzeczywistości wirtualnej. Dobra ochrona antywirusowa serwerów będzie znaczącą zaletą.