Czy dane systemowe warto przechowywać?

Większość z nas koncentruje się na tym, aby w możliwie dużym stopniu wykorzystać dostępne miejsce na serwerze na nasze prywatne dane. Z tego powodu spora część użytkowników ignoruje dane systemowe i te generowane przez serwer, zastępując je kolejnymi danymi, które planowaliśmy zamieścić w sieci. Nie jest to rozwiązanie godne polecenia, gdyż niejednokrotnie porcje danych wygenerowane przez serwer są niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa serwera, a także archiwizacji naszych zasobów.

Z tego powodu należy we właściwy sposób zorganizować miejsce na serwerze tak, aby z jednej strony pomieścić możliwie dużą ilość naszych plików, a z drugiej nie zapominać o przechowywaniu ważnych danych systemowych i kopii zapasowych. W przypadku awarii bądź ataku na serwer mogą one okazać się bezcenne. W pierwszej sytuacji dzięki posiadaniu kopii zapasowej szybko odzyskamy utracone lub uszkodzone dane, a w drugim przypadku za pomocą logów na serwerze może okazać się, że skutecznie zlokalizujemy osobę, która zaatakowała nasz serwer.

Ponadto dzięki posiadaniu logów z serwera, łatwiej i skuteczniej zabezpieczymy go przez podobnymi atakami, które mogą mieć miejsce w przyszłości. W żadnym wypadku nie należy zatem pochopnie kasować logi systemowe, nawet te, które wydają nam się stare. Często bowiem za ich pomocą możemy prześledzić jaki wpływ na serwer miała instalacja kolejnych aplikacji, a także kto w danym czasie i skąd logował się do naszego serwera i przeglądał dane.