Czy liczy się tylko miejsce na serwerze?

Większość osób, które po raz pierwszy decydują się na wykupienie hostingu są przekonane o tym, iż kluczowym atrybutem dobrego hostingu jest zapewnienie przez usługodawcę sporej ilości miejsca na serwerze.

Nie jest to właściwe podejście, gdyż serwer pełni rolę zbliżoną do komputera stacjonarnego, a w nim nie liczy się wyłącznie pojemność dysku twardego.

Jak wybrać najlepszy serwer do przechowywania naszych danych? Przede wszystkim musimy określić, jakie dokładnie dane mamy zamiar przechowywać na serwerze i co w ten sposób chcemy osiągnąć.

Nie należy w żadnym wypadku mylić dodatkowego dysku twardego z hostingiem! Przechowywanie danych w chmurze lub na tradycyjnym serwerze ma gwarantować nam w głównej mierze szybki dostęp do danych z dowolnego miejsca na ziemi, a także umożliwiać pracę nad tymi danymi równocześnie dla kilkuset osób jednocześnie.

W zależności od charakteru tych danych, może zaistnieć konieczność jednoczesnego udostępnienia ich nawet kilkudziesięciu tysiącom osób.

Z tego powodu decydując się na przechowywanie danych na serwerze, należy określić szacowaną liczbę uprawnionych osób do przeglądania naszych zasobów.

Dzięki temu łatwiej obliczymy, jaki transfer należy wykupić oraz jak wydajny serwer powinniśmy wynająć.

Wyboru serwerowni powinniśmy dokonywać nie pod wpływem impulsu, bądź zachęcającej reklamy, ale biorąc pod uwagę powyższe kryteria, a także poziom i politykę zabezpieczeń jakie stosuje dany usługodawca.

Cena w takim przypadku nie powinna mieć kluczowego znaczenia.