Czym jest baza klient-serwer?

Bazy typu klient-serwer to podstawowa baza wykorzystywana w sieci Internet. W oparciu o taką strukturę działają również bazy wykorzystywane przez większość firm. Klient-serwer to bardzo efektywne rozwiązanie, gdy w grę wchodzi współdzielenie bazy przez wielu użytkowników. Na czym ono polega? Klient-serwer działa w ten sposób, że wszystkie uporządkowane dane, czyli baza, znajduje się na serwerze. Co ważne, w tym samym miejscu znajduje się też system zarządzania. System nieustannie wyczekuje na zgłoszenia zewnętrznych urządzeń, czyli klientów. Gdy dostaje zapytanie, przetwarza informacje z bazy i wysyła odpowiedź. Co takie rozwiązanie daje w praktyce? Przede wszystkim jest ono niezwykle funkcjonalne, wykorzystują je również systemy comarch Gliwice.

W przypadku dużej firmy, rolę klientów bazy mogą pełnić pracownicy. Każdy użytkownik korzysta z własnego komputera i za jego pomocą może wysyłać zapytania do systemu zarządzania. Nowoczesne systemy pozwalają na wykorzystywanie również innych sprzętów elektronicznych. Dostęp do bazy może mieć np. pracownik w terenie, którzy ma przy sobie firmowy telefon albo tablet. Co ważne, w wielu przypadkach urządzenie nie musi mieć nawet zainstalowanego jakiegoś szczególnego systemu czy aplikacji, skoro struktura klient-serwer zakłada, że system zarządzania jest umieszczony na serwerze razem z bazą. Co ważne, różne osoby korzystające z systemu, będące klientami, mogą mieć ograniczony dostęp do pewnych zasobów bazy. Dzięki temu np.

pracownicy jednego działu, nie będą mogli odczytać danych, które przeznaczone są dla ich kolegów z innego działu lub osób znajdujących się wyżej w firmowej hierarchii.