Jak powtórnie wykorzystać szarą wodę?

Szara woda stanowi bardzo istotną część wszystkich ścieków. Budzi zainteresowanie przede wszystkim ze względu na to, że można ją uzdatniać do ponownego użycia. Pomysł na powtórne wykorzystanie szarej wody narodził się w XX wieku w związku z faktem, że rezerwy wody gruntowej zaczęły się kurczyć w zastraszającym tempie, a większość dostępnych do tej pory systemów uzdatniania wody wiązało się z dużymi kosztami.

W odpowiednio przygotowanym systemie kanalizacyjnym, szara woda może być przetwarzana w bezpośrednio w domu lub ogrodzie. Taka woda nigdy nie będzie nadawała się do spożycia, ale po odpowiednim przygotowaniu, może być wykorzystywana do prania lub spłukiwania toalet. Dość powszechnie praktykuje się też odprowadzanie tego rodzaju wody do ogrodu.

Niektórzy wykorzystują ją także do mycia samochodów. Należy pamiętać, że szarej wody, nawet po przetworzeniu, nie powinno się gromadzić, jeśli nie stworzymy ku temu specjalnych warunków. Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe jej zużycie.

Zaletą szarej wody jest to, że można uzdatnić ją znacznie łatwiej niż zwykłe ścieki. Wynika to przede wszystkim z tego, że jest zanieczyszczona w znacznie mniejszym stopniu. Warto wiedzieć, że uzdatnianie szarej wody najlepiej sprawdza się w budynkach jednorodzinnych.

W przypadku budowli wielorodzinnych, powtórne wykorzystanie szarej wody naraża mieszkańców na kontakt z bakteriami i mikroorganizmami od szerokiego grona ludzi.