Kłopoty z bazą danych

Dobrze zarządzana baza danych to stabilna podstawa struktury IT przedsiębiorstwa. Od tego, jak dobrze funkcjonuje baza w dużej mierze zależy sukces firmy. Na pierwszy rzut oka takie stwierdzenie może wydawać się przesadą. Okaże się jednak całkiem zasadne, gdy zastanowimy się przez chwilę, jakie kłopoty mogą wynikać z niewłaściwego zarządzania bazą danych. Najpowszechniejsza obawa, która wiąże się z tworzeniem baz danych przez kolejne przedsiębiorstwa dotyczy ochrony danych osobowych.

Każda placówka medyczna, klub fitness, supermarket z programem lojalnościowym czy właściciel portalu społecznościowego posiadają szereg informacji na temat naszego adresu zamieszkania, preferencji zakupowych czy przebytych chorób albo stylu życia. Wielu klientów jest bardzo wrażliwych na tym punkcie. Jeśli baza nie będzie odpowiednio chroniona i często aktualizowana, może się zdarzyć, że dane osobowe klientów wyciekną do sieci. To najprostsza metoda, by stracić zaufanie klientów i wiarygodność marki – często budowane latami. Równie negatywne konsekwencje będzie miała utrata wpisów w bazie.

W razie awarii serwera czy błędu samego oprogramowania może się zdarzyć, że dane zostaną utracone. Wówczas korzysta się z kopii zapasowej, która powinna być wykonywana regularnie. Im starsza kopia, tym większe prawdopodobieństwo, że stracimy dużą liczbę cennych informacji. Baza może też mieć przestój w działaniu. W zależności od charakteru działalności, kłopoty wynikające z takiej przerwy mieć różny rozmiar.

Jednak brak możliwości weryfikacji klientów czy podawania informacji na temat dostępności towaru z pewnością nie przysłuży się żadnej firmie.