Nie pij za dużo

Standardowy test na hormon hCG najlepiej wykonać rano. Duży wpływ na wiarygodność testu ma stężenie wspomnianego hormonu w moczu. Rano ilość hCG jest najwyższa. W ciągu dnia natomiast ustawicznie spada.

Dlatego test wykonany np. wieczorem może nie dać prawidłowego rezultatu. Im szybciej danego dnia wykonasz test, tym lepiej. Powód, dla którego warto przeprowadzić test właśnie rano jest jeszcze jeden.

Mianowicie, do tego czasu nie zdążysz zbyt wiele wypić. Tymczasem to właśnie ilość przyswojonych płynów ma duży wpływ na wyniki testu. Im więcej wypijesz, tym mniej prawdopodobne, że test pokaże wynik dodatni. Powodem jest większa ilość wody w składzie moczu, a co za tym idzie – mniejsze stężenie hormonu, który wykrywa test.

Jeśli wypijesz zbyt dużo, może się okazać, że stężenie hCG w moczu jest tak niskie, że test pokaże wynik ujemny pomimo tego, że faktycznie doszło do zapłodnienia. Dlatego optymalnym czasem w ciągu dnia, kiedy warto wykonać test, są godzinny poranne – od razu po wstaniu z łóżka, na czczo. Zasada ta tyczy się również testów, które charakteryzują się wysoką czułością na hormon hCG. Po wypiciu dużej ilości wody, nawet precyzyjny test może nie wystarczyć.

O zasadzie tej warto pamiętać szczególnie wtedy, gdy próbujemy się dowiedzieć, czy doszło do zapłodnienia jeszcze przed dniem, w którym powinna pojawić się miesiączka. W takiej sytuacji stężenie hCG i tak będzie niskie, a duża ilość wypitej wody dodatkowo zmniejszy ilość hormonu przypadającą na mililitr moczu.