Pierwszy objaw ciąży – nie smakuje mi kawa

Jednym z najczęściej wymienianych objawów, które mogą świadczyć o tym, że raczej jesteś w ciąży, to odrzucanie kawy. Nawet największe miłośniczki tego kofeinowego napoju, stwierdzają, że źle się czują, mają zgagę i podrażniony żołądek. Dzieje się tak ze względu na dłuższe utrzymywanie stężenia poziomu kofeiny w organizmie, przez co odczuwa się takie dolegliwości.

Nie trzeba zupełnie rezygnować z wypijania tego ulubionego napoju, gdyż lekarze wskazują na możliwość spożywania dwóch słabych kaw dziennie. Jednak, jeżeli nie mamy takiej potrzeby, warto odstawić ten produkt. Głównie dlatego, że kofeina wypłukuje z organizmu cenne pierwiastki, jak wapń oraz magnez, których potrzebuje dziecko do rozwoju mocnych kości.

Podobnie jest z ograniczeniem wchłaniania żelaza, pierwiastka odpowiedzialnego za powstawanie anemii, co w ciąży jest szczególnie częste. Dodatkowo kofeina ma negatywny wpływ na rozwój płodu, powodując jego pobudzenie, zmiany w układzie nerwowym oraz zaburzenia działania hormonu wzrostu. Starajmy się jak to tylko możliwe ograniczać ten produkt w diecie, a jeżeli nie możemy wytrzymać bez kawy to sięgnijmy po wersję zbożową lub bezkofeinową.

Możesz także ograniczyć negatywne działanie na przewód pokarmowy, poprzez dodawanie do kawy mleka. Z pewnością wersja z ekspresu będzie zdecydowanie zdrowsza od tej rozpuszczalnej, gdyż posiada mniej kofeiny. Warto pamiętać, że kofeina przechodzi do mleka matki, wiec również po ciąży odstawiamy kawę.