Serwer firmowy, prywatny czy chmura obliczeniowa?

Osoby decydujące się skorzystać z usług jakiejkolwiek serwerowni muszą zapoznać się z ofertą bardzo dokładnie. Nie należy bowiem podejmować decyzji w tak ważnej kwestii pod wpływem impulsu. Niezależnie od tego czy serwer ma służyć naszej firmie, czy też będziemy wykorzystywali go do prywatnych celów kluczowe jest to, aby był on możliwie wydajny i wygodny w obsłudze.

Z tego powodu wiele serwerowni w ramach usługi hostingowej zapewnia nie tylko bezpieczne przechowywanie danych na serwerze, ale także udostępnia najczęściej wykorzystywane aplikacje. Przykładem takich aplikacji są gotowe rozwiązania z zakresu e-commerce czy moduły instalacyjne dla grup dyskusyjnych, for, a także stron zgodnych z aktualnymi systemami CMS. Wówczas nie tracimy czasu na wgrywanie na serwer instalatorów poszczególnych aplikacji, a także zyskujemy pewność jakie oprogramowanie będzie w pełni działało na zakupionym przez nas serwerze.

Aktualnie firmy hostingowe prześcigają się w dostarczaniu coraz wygodniejszego API, czyli interfejsu dla użytkownika końcowego. Posiadanie własnego serwera nie wiąże się już z koniecznością wielogodzinnej nauki zaawansowanych zagadnień związanych z sieciami komputerowymi. Wygodne kreatory pozwolą szybko i sprawnie skonfigurować serwer i niezbędne dodatki jak certyfikat ssl w mieście gliwice.

W przypadku chmur obliczeniowych z gotowymi do użycia aplikacjami jest jeszcze łatwiej. Nie musimy bowiem wnikać w architekturę poszczególnych serwerów i środowisk programistycznych, a jedynie wykorzystujemy dostępne na nich aplikacje. W dużej mierze to właśnie one odpowiadają za zapisywanie danych na serwerach.