Jak zbadać tętno płodu?
Bicie serca dziecka to odgłos piękny i szalenie sugestywny. Podlega ono także regularnym badaniom, ponieważ prawidłowe tętno pozwala stwierdzić lekarzowi, czy z maluchem wszystko dobrze i czy jego serduszko pracuje jak należy. Jeśli rytm bicia serca jest prawidłowy, prawdopodobnie wszystko jest w najlepszym porządku.
Jednak ewentualne odchylenia od normy to już konkretne sygnały ostrzegawcze – mogą świadczyć o krążeniu łożyskowym, które jest sporym zagrożeniem dla życia dziecka i wymaga zaawansowanej diagnostyki. Trzeba również dodać, że stwierdzenie bijącego serca płodu to wedle medycznych wymogów jeden z koniecznych warunków rozpoznania ciąży u pacjentki. Serduszko dziecka, choć maleńkie, bije bardzo szybko.
Na minutę osiąga aż 110-150 uderzeń, a dla osoby dorosłej norma wynosi 60-90 uderzeń w ciągu 60 sekund. Szybkie bicie nie jest niczym niepokojącym, wręcz przeciwnie – to znak, że organizm rozwija się prawidłowo. Poza kwestiami czysto medycznymi pamiętajmy również o psychologicznej wadze bicia serca dziecka.
Rodzice, którzy je usłyszą będą z całą pewnością przeżywać ten fakt, a ich emocjonalna więź z potomkiem w krótkiej chwili zyska na sile. Jak w praktyce zbadać tętno u maluszka wygodnie rozlokowanego w brzuchu? Kiedyś służyła do tego specjalna słuchawka położnicza Pinarda, ale technika poszła do przodu. Dziś korzysta się głównie z elektronicznych detektorów tętna, tak zwanych echosond.
Wykazanie tętna jest możliwe również poprzez badanie USG. Opcja taka jest jest dostępna od 6. tygodnia ciąży.