Kilogramy pod kontrolą

Kilogramy pod kontrolą

Jeśli ciąża, to wyższe wskazania wagi ciała – to raczej normalne i nikt nie ma złudzeń, że spodziewając się dziecka trzeba będzie liczyć się z przybraniem na wadze. Kwestia bywa oczywiście powodem stresu i dyskomfortu, zwłaszcza dla tych pań, które latami przywykły do nienagannej sylwetki. Reakcje histeryczne zdarzają się szczególnie młodym mamom i raczej nie świadczy to o tym, że dojrzały one do macierzyństwa.

www.eilawski.pl

Przytyć zatem trzeba, ale z głową. Nie jest wskazane, aby dodatek kilogramów był zbyt duży, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży, a także być źródłem powikłań okołoporodowych. Generalnie przyjęło się, że na okoliczność ciąży kobieta może przytyć od 9 do 15 kilogramów bez obaw o kondycję swoją i dziecka.

Poszczególne składowe dodatkowej wagi także są mniej więcej nakreślone przez medycynę. Najwięcej, bo około 3,5 kg powinno ważyć samo dziecko. Macica to 2 kg, płyn owodniowy – około 3 kg, łożysko w zależności od gabarytów 0,5 do 1,5 kg, piersi – od 1 do 3 kg, a warstwa tkanki tłuszczowej – 2 do 5 kg.

Oczywiście tymi liczbami nie ma się co sugerować, albowiem u każdej kobiety cyferki mogą rozkładać się inaczej. Pamiętajmy, że na wagę w ciąży nie wpływa wyłącznie sam stan błogosławiony, ale również inne czynniki. Warto tu wymienić dietę, tryb życia, przebyte choroby, jak też wiek i wzrost.

Z pewnością warto postawić na dobre nawyki żywieniowe. Dziecko urodzi się zdrowe i silne, a waga mamy utrzyma się w rozsądnej normie. Regularne ważenie pomoże zachować wszystko w odpowiednich widełkach.