Jak czuły jest test?

Testy dostępne w aptece lub drogerii mogą charakteryzować się odmienną czułością. Od tego parametru zależy m.in.

to, jak szybko możemy wykonać diagnostykę, by wynik był wiarygodny. Bardziej czuły test oznacza również, że badanie jest łatwiej wykonać – np. ilość wypitych płynów będzie miała mniejsze znaczenie dla wyniku.

Jeśli jednak chcemy zmaksymalizować skuteczność badania, najlepiej stosować się zaleceń umieszczonych w instrukcji. Aktualnie w sprzedaży dostępne są testy o trzech stopniach czułości. Pierwsza kategoria to testy ultraczułe.

Jeśli chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, czy doszło do zapłodnienia powinnaś sięgnąć właśnie po produkt z tej kategorii. O dużej wiarygodność testów tego typu można mówić już po dziesięciu dniach od zapłodnienia, co jednak nie jest równoznaczne z dziesięcioma dniami od stosunku – warto o tym pamiętać. Czułość testu wynosi w tym wypadku ok.

500 IU/l. Kolejna kategoria to testy charakteryzujące się czułością na poziomie 500 – 800 IU/l. W przypadku tych testów mówi się, że są wiarygodne, gdy używa się ich w dniu miesiączki, czyli około czternaście dni od zapłodnienia.

Kupić można też testy o jeszcze mniejszej zdolności do wykrywania hCG, czyli takie, których czułość wynosi więcej niż 800 IU/l. Z takiego testu możesz skorzystać wtedy, gdy miesiączka spóźnia się już kilka lub nawet kilkanaście dni. Test jest skuteczny około dwadzieścia jeden dni po zapłodnieniu czyli najprawdopodobniej siedem dni po spodziewanej miesiączce.